DEPRESJA Często trudna do rozpoznania

Chociaż osoby cierpiące na depresję kojarzą nam się najczęściej z apatią, płaczliwością i wyraźnymi trudnościami w wykonywaniu podstawowych obowiązków takich jak praca zawodowa, obowiązki domowe, u dzieci i młodzieży są to zadania i nauka w szkole, to jednak depresja może wyglądać niezwykle różnie. Rzeczywiście trudności z wywiązywaniem się z obowiązków domowych jak i wykonywanie różnych prac i obowiązków szkolnych są jednym z podstawowych kryteriów diagnostycznych depresji jednak osobą cierpiącą na depresję może być też ktoś, kto z pozoru funkcjonuje w miarę dobrze. Chodzi do pracy i wypełnia swoje obowiązki, zajmuje się dziećmi, dba o siebie i mówi im, że „wszysko jest w porządku”.

Zgłoszenia telefoniczne pod numerem: 503 940 923 lub mailowe: porady.psychologiczne24@gmail.com

(jeśli nie odbiorę od razu proszę o smsa – oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe).

Na zewnątrz nikomu nie przychodzi do głowy, że osoba cierpi na depresję. Często to, co dzieje się wewnątrz człowieka, może wyglądać zupełnie inaczej od tego, co dostrzega otoczenie.

Często w środku świat wydaje się szarością, to, co kiedyś cieszyło lub pasjonowało, zdaje się nie mieć sensu, a jakakolwiek radość jest nieosiągalna. Może osoba ta, mimo wewnętrznej rozpaczy wywoływanej przez depresję i dręczących ją myśli samobójczych, bardzo stara się „zachowywać pozory” na potrzeby otoczenia, nie chce „obarczać innych swoją depresją”. Wreszcie może być też tak, że to, co przede wszystkim zwraca naszą uwagę u osoby w depresji to jej nadpobudliwość, drażliwość czy wręcz wybuchowość. Widzimy złość,nie dostrzegamy bólu, który kryje się pod spodem.

Istnieją też oczywiście typowe objawy, które są wskaźnikami dla psychologów i psychoterapeutów

Istnieją też oczywiście typowe objawy, które są wskaźnikami dla psychologów i psychoterapeutów do rozpoznawania depresji oraz podobnych problemów zdrowotnych by na ich podstawie mogli zdiagnozować lub też wykluczyć u swoich klientów takie problemy, jak epizody depresyjne o różnym stopniu nasilenia (łagodnym, umiarkowanym i ciężkim), zaburzenia depresyjne nawracające oraz utrwalone zaburzenia nastroju.

Wskaźniki te mogą także służyć osobom, które niepokoją się stanem swoim lub osób bliskich oraz zastanawiają się, czy temat depresji ich dotyczy. Wskazówki opisujące najczęściej występujące objawy depresji mogą pomóc podjąć decyzję o rozpoczęciu psychoterapii indywidualnej. Mogą skłonić do wizyty u psychologa, psychoterapeuty. 

Małgorzata Stąsiek

mgr psychologii zdrowia i psychoterapii, psychoterapeutka.