PSYCHOTERAPIA PAR I MAŁŻEŃSTW ONLINE

Pochodzimy z bardzo różnych domów, mamy różne wyobrażenie o związku, o rodzinie, o wychowaniu dzieci. Czasem nasze wyobrażenie jest kompletnie inne od rzeczywistości partnera, tak że pojawiają się konflikty. Terapia par i małżeństw to spotkania które mają na celu identyfikację wzorców i schematów każdego z partnerów tak aby służyły one rozwojowi pary ale i każdego z partnerów/małżonków z osobna. W swojej pracy stosuję techniki poznawczo-behawioralne oraz wyobrażeniowe. Rozpoznajemy wspólnie powiązania rodzinne, dominujące schematy oraz wzorce relacji w rodzinach pochodzenia. Uczę rozwiązywania konfliktów, komunikacji w związku, umiejętności akceptacji pewnych rzeczy przy jednoczesnej umiejętności stawiania i wyznaczania jasnych granic.

Zgłoszenia telefoniczne pod numerem: 503 940 923 lub mailowe: porady.psychologiczne24@gmail.com

(jeśli nie odbiorę od razu proszę o smsa – oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe).

503 940 923

porady.psychologiczne24@gmail.com

Zgłoszenia telefoniczne pod numerem: 503 940 923 lub mailowe: porady.psychologiczne24@gmail.com

(jeśli nie odbiorę od razu proszę o smsa – oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe).

poprawa komunikacji w związku

Komunikacja w małżeństwie to jeden z głównych fundamentów, na których opiera się cały związek. Można śmiało powiedzieć, że to od jej jakości zależy, czy związek przetrwa czy nie. Jeżeli w pewnym momencie przestajemy się poprawnie komunikować to powoduje, że małżeństwo może skończyć się kryzysem lub nawet rozwodem. Co więcej, pary często na początku komunikują się świetnie. Często dopiero po paru a czasem nawet parunastu latach coś zaczyna się psuć. Wówczas bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prawdopodobnie zaniedbaliśmy komunikację. Pojawia się myślenie, że to na pewno partner się zmienił, ,,oddaliliśmy się od siebie”, może to uczucie się wypaliło albo, że ogólnie nie jest tak, jak było przed laty.

wsparcie psychologiczne w czasie rozwodu

Z badań wynika, że rozwód jest bardziej stresujący niż śmierć współmałżonka.

Rozwód wiąże się z wieloma zadaniami, z którymi dorośli muszą się zmierzyć. Najważniejsze są dwa aspekty. Pierwszy z nich dotyczy odbudowania swojego życia, zbudowania poczucia bezpieczeństwa w oparciu o siebie i odbudowania poczucia własnej wartości, aby móc wykorzystać druga szansę, jaką daje rozstanie. Drugi wymaga ochrony dziecka/dzieci przed angażowaniem ich w konflikty wynikające z rozwodu. Są to bardzo trudne zadania do wykonania, kiedy czujemy natłok negatywnych emocji, działamy w ogromnym stresie, chaosie, wewnętrznym rozdarciu, bólu ale są one konieczne do wejścia w nowy etap bez śladu przeszłości. Pierwsze zadanie wiąże się z wykonaniem kolejnych, które są jego składowymi. Jak zatem zakończyć najlepiej jak to jest możliwe swoje małżeństwo? Jak przeżyć żałobę po stracie? Jak odbudować poczucie własnej wartości? Jak odzyskać poczucie bezpieczeństwa? Jak opanować negatywne emocje? Jak radzić sobie z dziećmi, rozbitą rodziną? Jak dalej żyć? Nie ma tu prostych, uniwersalnych odpowiedzi – na pewno natomiast wsparcie psychologiczne może przyjść nam z pomocą, dając odpowiednie narzędzia, wsparcie i potrzebne nam informacje.

Małgorzata Stąsiek

mgr psychologii zdrowia i psychoterapii, psychoterapeutka.